За последните пет месеца - от началото на месец на юни до края на месец октомври нашият агроном Ирина Папаро беше ментор на младежката група към Европейския Корпус за Солидарност по проект "Инклузовно градинарство"
Целта на този проект е да разкрие пред широката общественост ползите, които социалното земделие и
инклузивното градинарство дават на хора с трудности в развитието, на младежи от маргинализираните групи на
обществото, на младежи с увреждания. Нашата мисия е свързана с това да покажем взаимовръзките между
екологични решения на наболели проблеми, свързани с опазването на околната среда и със земеделските дейности и
градинарството на бъдещето. Всички тези практики освен това допринасят за подсигуряване на плодове от труда на
полета и сред градините ни, но освен това продукт на социалното земеделие е на първо място здраве, обучение,терапия, социално включване, създаване на социална заетост. Искаме да допринесем за разпознаваемостта на социалното земеделие и инклузивното градинарство като добавена стойност за солидарното общество на бъдещето.
Основния резултат, който очакваме е да допринесем за включващите ателиета Инклузивно градинарство, в което участваха младежи с трудности в развитието и такива от маргинализираните групи. По време на тези ателиета всички ние научихме за проблемите и надеждите, които свързваме с общата ни кауза за чиста земя и как земеделските и градинарски дейности са част от екологията и поддържат равновесието и опазването на околната среда. Наред с екологичната мисия нашата задача се обогати и от споделянето на проблемите и перспективите, които срещат младежи с трудности в развитието, а освен това важен резултат беше как можем да допринесем за социалното включване. Социалната страна на проекта ни беше от съществено значение и за нас всички беше невероятно мотивиращо да подготвим ателиетата, да видим как изготвянето на наръчника по терапевтично градинарство допринася за успешното протичане на тези ателиета и да разпространим постигнатите резултати в пътуващата изложба.
Проект "Инклузинво градинарство" даде своя принос за създаването на екологични навици и "зелени умения" за всички хора, които участват пряко и се запознаха подробно с нашите дейности и резултати, но и за тези, които се докоснаха до нашите дейности. Теми свързани с агроекологията, опазване на биоразнообразието, екологични навици и рециклиране бяха обичайни теми сред нашите срещи. Друга изключително важна тема за нас беше да повдигнем въпроси за създаване на включваща среда за младежи от маргинализираните групи и за тези младеи, които изпитват недостатъци от живота в малките населени общности. Развитието на малките населени общности и възможностите, които предлагат както за работа, така и за свободно време изкристализираха в центъра на нашите дейности. Самите ние не предполагахме с каква дълбочина този въпрос касае цялото ни общество и какви възможности има. От друга страна можехме да наблюдаваме какви трансформации стартират и какви предимства може да има живот в "изостаналите" икономически общини, когато с обърнат знак се вгледаме в екологичните и природни предимства, като здравословен начин на живот, лечебни и терапевтични ефекти от свързване с природата, намаляване на фактори като шумови замърсяване и стресови фактори. Аспектите за трансформация на селските общности се превърнаха в аспекти от първостепенно социално -икономическо изследователско търсене.